Malowanie korpusu kosiarki

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

najmrocki
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2017, 14:16
Imię: Zdzisek

Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: najmrocki » 19 lis 2017, 19:42

Minął okres koszenia ogrodu a więc zabrałem się za przegląd i konserwację swojej kosiarki spalinowej. Po kilkuletnim użytkowaniu korpus kwalifikuje się do malowania. wszystkie elementy poodkręcałem , korpus oszlifowałem z rdzy fleksem i teraz mam dylemat jaką farbą pomalować aby jeszcze przez kilka lat mi służyła bo silnik i podzespoły są w dobrym stanie. Może ktoś z kolegów taką renowację przeprowadzał i zna dobrą farbę na pomalowanie tego korpusu . Myślałem o farbie chlorokauczuku lub hammericie ale nie wiem jaka by była najlepsza.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: Tornado » 19 lis 2017, 20:00

Temat renowacji korpusu kosiarki jest identyczny jak decka/kosiska w traktorku.. Na forum jest kilka takich tematów np.
viewtopic.php?t=1722
viewtopic.php?f=32&t=374
oczywiście są one rozbudowane o np. montaż itd.. Użyta farba na pewno ma znaczenie, natomiast najbardziej istotna jest konserwacja wewnętrznej części korpusu, która zawsze po sezonie winna być czyszczona i zabezpieczona poprzez malowanie lub uzupełnianie ubytków powłoki lakierowej. Jeden z kolegów na pomalowany korpus od strony wewnętrznej "położył" tzw baranek do konserwacji podwozi samochodowych.. i lepiej wytrzymuje zużycia .. Gdybym miał wybierać z tych dwóch co wymieniłeś , zdecydowałbym się na chlorokauczuk..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: Moreno » 19 lis 2017, 20:04

→ wypiaskować
→ odtłuścić
→ nanieść odpowiedni podkład
→ pomalować żywicą epoksydową
→ nie używać przez co najmniej tydzień :)

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: Kamilos » 19 lis 2017, 20:26

Po wyczyszczeniu korozji na gołą blachę zastosowałbym podkład epoksydowy, a potem lakier przemysłowy mowa o zewnętrznej części korpusu, natomiast stronę wewnętrzną wystarczy jak co roku wyczyścić z rdzy i pomalować zwykłą podkładówką tzw. minią.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: m1strzunio » 17 kwie 2022, 20:45

Zbieram się do malowania swojego potworka - miejscami wychodzi już rdza więc nie będę się bawić na raty i:
1. piaskowanie,
2. malowanie proszkowe - podkład
3. teraz jest dylemat, malować od razu w lakierni? Jeżeli tak jaki kolor z palety RAL ma John Deere 180? Na allegro są jakieś farby dostępne typowo od malowania tych sprzętów ale nie mają żadnego kodu... mogę ją od biedy kupić i już wykończyć samemu.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: mazmaciek » 17 kwie 2022, 21:16

Myślę że w lakierni dobiorą Ci kolor, przypuszczam żejuz nie jednemu rolnikowi jakiegoś Johna malowali.
Co do lakierów proszkowych to moim zdaniem rozpuszczalnikowe lepsze. Na przykład podkład gęsty epoksydowych, grubo jak się da i na to na mokro dwie warstwy poliuretanu.
Lakier proszkowy niestety na rantach jest bardzo cienki i tam zaczyna się korozja, a później odpada płatami.

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: KrystianS » 18 kwie 2022, 16:30

Ja pomalowałem spód kosiarki epoksydem firmy Sigma
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

grzes_rupinski1
Stały bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 17 mar 2022, 10:52
Imię: Grzegorz

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: grzes_rupinski1 » 19 kwie 2022, 11:26

A ja spod podkładem neocor i też trzyma .
Husqvarna 40, Ms180, Ms181, Ms241, FS131, Husqvarna LTH 130, TitanTTK58 kosiarka Mtd

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: m1strzunio » 05 maja 2022, 21:56

No i jest finlanie poszło tak jak mpisałem. Raz dwa i sprzęt jak nowy.
Dobrze, że odbyło się piaskowanie całej obudowy bo w bardzo wielu miejscach już była rdza pod lakierem.
W sumie jeszcze parę lat i pewnie by była dziura na wylot mimo tego, że obudowa jest masywna.
W przyszłym roku może ogarnę maskę, lampę i znaczek JD bo lekko się uszkodził :lol:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: Szymoon » 05 maja 2022, 22:27

Spoko wyszło, kupiłeś sobie dodatkowe lata życia tej maszyny. :D

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: mazmaciek » 06 maja 2022, 7:00

Zarąbiście wygląda ta maszyna. Nowe jelonki już takiego uroku nie mają. Szczególnie oldskulowa jest ta wajcha
Zrobił byś osobny temat o tej maszynie na forum

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Malowanie korpusu kosiarki

Post autor: m1strzunio » 06 maja 2022, 22:42

Sprzęt daje radę, lepsza by była seria 200 lub wyższe ale to już drogie sprzęty i za 3k się nie dostanie. Na przyszły sezon zostawię sobie jeszcze maskę i koła bo na nich już wychodzi rdza.

ODPOWIEDZ