Pasek klinowy - przyciera sie

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

MVAGUSTA10
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:07

Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: MVAGUSTA10 » 24 lip 2017, 20:19

Witam!
Posiadam kosiarke kawasaki i mam problem z odpowiednim naciagnieciem paska klinowego ktory laczy sie z walem silnika. Problem polega na tym ze kiedy naped jest rozlaczony kolo przypala pasek - probowalem juz rozne ustawienia i nic nie pomaga. Czy moze ktos mi powiedziec jak odpowiednio ustawic taki pasek, jaki pownien byc luz? Dzieki za pomoc!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Uli » 24 lip 2017, 20:32

Podaj pełną nazwę i model tej kosiarki.

Poza tym widzę po zdjęciach że pasek który idzie od wału silnika po prawej stronie jest chyba źle założony, a stwierdzam to po tej zagiętej blasze (zabezpieczeniu przed spadaniem paska) która jest przy pokrywie zaworów, to srebrne koło pasowe, pasek idzie nie z tej strony, a skoro nie z tej strony, powinien być z drugiej, to także koło nie to ( powinno być zewnętrzne , bez stożka na pasek, powinno być płaskie) bo i pasek idzie zewnętrzną stroną po nim, po odległości zabezpieczenia od koła, widzę że powinno być bliżej...mogą być koła zamienione...niewiem podaj model to postaramy się może jakąś instrukcje znaleść, i porób więcej zdjęć tego wału i kosiska od góry pod kątem, bo nie widać jak działają te cięgna.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2017, 20:48 przez Uli, łącznie zmieniany 1 raz.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Troku » 24 lip 2017, 20:40

Sądzę że kluczowym problemem jest pasek, brak powłoki kevlarowej z oplotem powoduje że pasek się klei do kół pasowych i się pali.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

MVAGUSTA10
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:07

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: MVAGUSTA10 » 24 lip 2017, 21:28

Dzieki Uli - zrobie wiecej zdjec i podesle

MVAGUSTA10
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:07

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: MVAGUSTA10 » 24 lip 2017, 21:30

Dzieki Troku - wlasnie tak mi sie wydaje,bo nawet po calkowitym zluzowaniu nadal jest problem klei sie i nagrzewa. Wystarczy, ze dotknie tylko kola pasowego i sie pali.

Piurko

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Piurko » 24 lip 2017, 21:40

Uli pisze:Podaj pełną nazwę i model tej kosiarki.

Poza tym widzę po zdjęciach że pasek który idzie od wału silnika po prawej stronie jest chyba źle założony, a stwierdzam to po tej zagiętej blasze (zabezpieczeniu przed spadaniem paska) która jest przy pokrywie zaworów, to srebrne koło pasowe, pasek idzie nie z tej strony, a skoro nie z tej strony, powinien być z drugiej, to także koło nie to ........

To koło może być właściwe ... tylko zagięte blacha mogła zostać niewłaściwie założona ... trzeba ją obrócić na przeciwną stronę koła .
Poza tym jest ona chyba nieoryginalna ... na taka mi wygląda ... i powinna rzeczywiście być bliżej koła .
Jeśli to koło jest napinaczem , to po mojemu , ta blaszka powinna być tak ustawiona , że jak zwalniasz napięcie paska , to blacha blokuje-hamuje pasek ... i daj fotki robione z bliska...

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Troku » 24 lip 2017, 21:41

Podaj dokładny model kosiarki a poszukam paska jaki powinieneś mieć założony.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: pfp76 » 25 lip 2017, 1:54

Jaki to model tego Bobcat'a ? A może to Lesco? Czy on w ogóle chodził już u Ciebie ? Jeśli na tym ustawieniu pasków jeszcze go nie eksploatowałeś , to nie wykluczone ,że paski są pomylone . W nie których-starszych, wersjach krótszy pasek łączy lewy nóż (patrząc na twoje zdjęcie tak jak jest ) i podwójne koło na środku , a dłuższy łączy podwójne koło na środku ( które napędza środkowy nóż) z prawym nożem i dalej z silnikiem ...,,ale być może jest dobrze , wtedy -jak mówi Troku...-zły pasek...
Zrób zdjęcie pod innym kątem ... A może , tak wogle, to chodzi ci o jeden z pasków napędu kół ?
-maszynka zajebista (WALK BEHIND) , przy koszeniu wiele zabawy...

MVAGUSTA10
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:07

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: MVAGUSTA10 » 27 lip 2017, 20:40

Dzieki za podpowiedzi! Z braku czasu dodam zdjecia na weekend.
Jest to Ransomes Bobcat z 1995 model 930305 0170. Tak dotychczas maszynka chodzila jak nowa ale paski juz sparcialy wiec przyszedl czas wymianyi po wymianie najzwyczajniej w Swiecie zaczely sie topic. Tzn ten dolny nawet kiedy jest rozlaczony i luzny kiedy dotknie kola to sie dumi. Oj kosiarka jest niesamowita;)

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Uli » 27 lip 2017, 20:58

Więc pasek masz dobrze założony, ale tę blachę od paska ( na drugim zdjęciu nr. 16 ) raczej nie z tej strony.

I piszesz że paski wymieniłeś na nowe... ,,ale paski juz sparcialy wiec przyszedl czas wymianyi po wymianie najzwyczajniej w Swiecie zaczely sie topic,,... więc prawdopodobnie masz nie ten pasek założony. Bez tej powłoki.

Nr. paska Oregon. 75-180
Pasek na talerze do cięcia na 48 "New Style Hydro Mowers, szerokość 5/8", 85-1 / 4 "Long Bobcat nr.38440

https://www.smallengineequipmentparts.c ... ind-mowers

Tylko tam w wykazie, który masz w linku, wkradł się jakiś błąd w numeracji i jest 2x nr.14....ten pierwszy to jest właśnie ten pasek, czyli nr.13
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

MVAGUSTA10
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:07

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: MVAGUSTA10 » 29 lip 2017, 21:53

Dzieki za podpowiedzi. Zalaczylem 2 zdjecia paskow (jakosc slaba).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Uli » 30 lip 2017, 9:05

Kurcze mało tych zdjęć dałeś...zdjęcie nr.1 jest zrobione z prawej strony jak kosiarkę mamy przed sobą do jazdy w przód, i tam pod kołem pasowym widzę jakiś hamulec, który po załączeniu noży ( napięciu paska) powinien zluzować zacisk tego koła, a wzdłóż tego hamulca jest śruba regulująca moment hamowania, może masz ten hamulec niewyregulowany i kiedy noże załączasz (kiedy pasek naciągasz jak koła dotyka) to ten go jeszcze blokuje i pali pasek...a na pierwszej focie w pirwszym poście widać sprężynę, i jest ona trochę rozciągnięta.

Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej...bo po nr. które dałeś ciężko coś znaleść.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

MVAGUSTA10
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:07

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: MVAGUSTA10 » 02 wrz 2017, 20:44

Koniec wakacji a ja dopiero mialem czas zobic wiecej zdjec!:) Wiec pasek na dole nadal sie przyciera/pali nawet gdy jest luzny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

MVAGUSTA10
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2017, 23:07

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: MVAGUSTA10 » 02 wrz 2017, 20:46

Mam jeszcze troche zdjec. Czy pasek jest zly, czy moze zle naciagniety?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Uli » 03 wrz 2017, 10:01

Widzę kolego że blaszkę przy kole przełożyłeś i sprężynę wymieniłeś...i tak, widzę po schemacie że napinacz tego paska czyli dwa koła napinające są na jednej blasze, gdzie wszystko jest ze sobą połączone cięgnami, czyli jak wyłączasz noże to pasek luzują te dwa koła napinające i dalej przez cięgna sprężyna zaciąga ten hamulec, ale po zdjęciach widać że pasek nadal przylega dokładnie do koła napędzającego noże pod silnikiem...a czy hamulca nie naciągałeś? bo tam regulacja jest spora...jeżeli hamulec naciągałeś to po jego zaciśnięciu się jak sprężyna zaciągnie to poprzez cięgna nie pozwala bardziej zluzować paska...tak mi się wydaje jak patrzę na te zdjęcia, popuść hamulec na śrubie i zobacz czy koła napinające pasek bardziej go zluzują. Jeżeli się to sprawdzi to możliwe że trzeba będzie wymienić sprężynę na krótszą i mocniejszą. Ewentualnie jest także regulacja na kole napinającym tego pasa (to większe), musisz tak to zsynchronizować, jak pasek łapie to żeby hamulec już nie blokował...bo hamulec powinien tylko zatrzymywać noże jak rozłączasz je, a przy załączaniu powinien zluzować zacisk jak najwcześniej.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Piurko

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Piurko » 03 wrz 2017, 11:43

Uli ... nie do końca się z Tobą zgadzam ... ;) co prawda jestem po weselu ... :D :D :D i może nie do końca chwytam co piszesz ... ale ja to widzę tak :
Napęd noży jest realizowany za pomocą paska oznaczonego żółtą jedynką i napinaczem jest koło nr żółte 1 , natomiast pasek nr 2 jest napięty kołem nr 2 i to koło jest ustawione stałe , pasek jest napięty cały czas . To pasek nr1 jest luzowany sprzęgłem i przestaje przekazywać napęd na środkowe koło noża . W momencie wciskania sprzęgła , kiedy luzuje się pasek napędowy idą w ruch cięgna-druty uruchamiające hamulec całego układu noży - zgodnie ze strzałkami , które narysowałem . Hamulec powinien być tak ustawiony , żeby w momencie zluzowania paska zatrzymywał układ noży . Po zwolnieniu sprzęgła sprężyna cofa cięgna i odciąga klocek hamulcowy ... więc jeśli hamulec działa poprawnie , to dla mnie jest ok ;)
Tak to widzę ja.... pseudo fachowiec ... :D :D :D

Jeśli chodzi o palenie się paska , to widzę to tak ;
Chyba ... napinacz paska nr1 i kółko małe z blaszką , którą przełożyłeś , jest zamontowane na jednym kawałku blachy i chodzi to na osi jako dźwignia i kiedy duże koło jest odciągane małe idzie w przeciwną stronę ... czy tak ???
Pamiętaj o tym , że kiedy wciśniesz sprzęgło i te dwa koła luzują pasek , to blaszka powinna być tak ustawiona , żeby blokowała-trzymała pasek ale zarazem kiedy puścisz sprzęgło , pasek mógł swobodnie się obracać . Zrobiłbym to wychylenie na maxa , żeby pasek był max luźny .
Nie wiem co powoduje przycieranie się paska ... jedyne co mi przychodzi do głowy , to popatrz na wszystkie koła , po których ten pasek "chodzi " i wyczyść rdzę - doprowadź powierzchnię styku do takiego stanu , żeby pasek mógł się ślizgać po gładkiej powierzchni .
Może to będzie śmieszne co napiszę ale ... :D jeśli dalej się będzie palił , to poświęciłbym jeden pasek i posmarowałbym jakimś tłuszczem-olejem-smarem , żeby sprawdzić czy będzie lepiej ... może nawet nie będzie ciągnął ... ale będzie się ślizgał i ocenisz co się dzieje ...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Uli » 03 wrz 2017, 14:37

Piurko pisze:Uli ... nie do końca się z Tobą zgadzam ... ;) co prawda jestem po weselu ... :D :D :D i może nie do końca chwytam co piszesz ... ale ja to widzę tak :
Napęd noży jest realizowany za pomocą paska oznaczonego żółtą jedynką i napinaczem jest koło nr żółte 1 , natomiast pasek nr 2 jest napięty kołem nr 2 i to koło jest ustawione stałe , pasek jest napięty cały czas . To pasek nr1 jest luzowany sprzęgłem i przestaje przekazywać napęd na środkowe koło noża . W momencie wciskania sprzęgła , kiedy luzuje się pasek napędowy idą w ruch cięgna-druty uruchamiające hamulec całego układu noży - zgodnie ze strzałkami , które narysowałem . Hamulec powinien być tak ustawiony , żeby w momencie zluzowania paska zatrzymywał układ noży . Po zwolnieniu sprzęgła sprężyna cofa cięgna i odciąga klocek hamulcowy ... więc jeśli hamulec działa poprawnie , to dla mnie jest ok ;) .

I masz racje Piurko nr.1 to pasek który się napina...ale napinaczem są 2 koła żółte nr 1 i to drugie pracujące z nim na jednej blasze ( jedno po napięciu idzie w prawo drugie w lewo tworzą z paska litere Z), ale po zluzowaniu zauważ że poprzez cięgna jak hamulec się zaciśnie nie puści dalej aby koła napinające pasek więcej się zwolniły, a gdyby oba cofnęły się dalej pasek by był luźniejszy (w kształcie litery ,,I,, ta blaszka poszła by bardziej w lewo i utworzyła większe i luźniejsze,,U,, wokół koła napędzającego, a sprężyna naciągająca hamulec działa także na cięgna tych kół co powinno je zluzować bardziej, ale że na hamulcu jest już opór to więcej nie cofnie...i dlatego może na kole nr.1 jest także regulacja cięgna po prawej stronie gdzie może trzeba ją popuścić i te koła poluzują bardziej ten pasek...a przy hamulcu też jest regulacja ( może nie zauważyłeś ale od hamulca też idzie cięgno z nakrętką, na tym zdjęciu co podałeś akurat go nie widać, jest pod paskiem) i dzięki niej koła napinające mogą się cofnąć dalej do tyłu, ja tak to widzę...a co do wyczyszczenia koła napędzającego to słuszna uwaga.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Piurko

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Piurko » 03 wrz 2017, 17:16

Uli pisze:.....ale po zluzowaniu zauważ że poprzez cięgna jak hamulec się zaciśnie nie puści dalej aby koła napinające pasek więcej się zwolniły, a gdyby oba cofnęły się dalej pasek by był luźniejszy (w kształcie litery ,,I,, ta blaszka poszła by bardziej w lewo i utworzyła większe i luźniejsze,,U,, wokół koła napędzającego, a sprężyna naciągająca hamulec działa także na cięgna tych kół co powinno je zluzować bardziej, ale że na hamulcu jest już opór to więcej nie cofnie...

I tak może być. ... ja bym jaszcze odpiął hamulec , żeby koła napinacza na maxa zluzowały pasek i wtedy się okaże czy coś to dało. .... jeśli tak , to pozostanie ustawienie hamulca ..... ;)

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Pasek klinowy - przyciera sie

Post autor: Uli » 04 wrz 2017, 16:11

Jeszcze wstawie zdjęcie ze strzałkami opisujące Tobie co się dzieje jak wyłączysz noże...i tam gdzie ostatnie cięgno po lewej i hamulec to na tym cięgnie jest regulacja nakrętką, jeżeli jest za bardzo hamulec naciągnięty to nie daje aby sprężyna cofnęła koła napinające.
I jeszcze wstawię zdjęcie tego hamulca i końca cięgna do regulacji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

ODPOWIEDZ