Nowa kosiarka - porady dla laika

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

SpicY
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 17 sie 2016, 22:08

Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: SpicY » 23 sie 2016, 13:19

Zdecydowalem sie juz na kosiarke, najprawdopodobniej w sobote podjade po nia do sklepu. Bedzie to Oleo Mac GV 48TK. Teraz mam pare pytan jako nowy uzytkownik.

1. Jaka benzyna 95 czy 98?
2. Po 5h pracy wymiana oleju, lepiej po sezonie przed zima, czy moze po zimie przed nowym sezonem?
3. Olej musi byc specjalny, sygnowany marka czy moze byc jakis inny? Jakie parametry oleju?
4. Jak z koszeniem pochylych czesci terenu? Z gorki, pod gorke czy moze w poprzek pochylosci?

Tyle na teraz :mrgreen: zapewne popytam tez w sklepie, ale chce miec tez wasza opinie ;)
Jak cos wymysle nowego to napewno wspomne ;)

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1736
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: jerzyk » 23 sie 2016, 16:16

benzyna 95
wymiana po 5 godz. lepiej przed zimą
niech w sklepie ci zaleją 10w30 jest trochę lepszy od SAE30 marka nie ma znaczenia
pochyłości do 15 stopni większych lepiej nie kosić kosiarką, na większe pochyłości zdecydowanie kosa
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

SpicY
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 17 sie 2016, 22:08

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: SpicY » 27 sie 2016, 20:58

ale jezeli chodzi o pochylosci to wazne jest w ktora strone?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Troku » 28 sie 2016, 19:25

Po pochyłościach zgodnymi z zaleceniem producenta można kosić w każdą stronę.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

SpicY
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 17 sie 2016, 22:08

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: SpicY » 06 cze 2017, 20:42

... i jak to zycie bywa przewrotne... nie kupilem kosiarki w zeszlym roku ;) a kupilem dopiero tydzien temu... i to wieksza kolezanke GV53 TK ;)

za mna wczoraj 1h koszenia tak na spokojnie zeby sprzet sie rozruszal ;)

w tygodniu bede uskutecznial dalej, a pytanie mam co do wymiany oleju... lepiej przechylic i zlac czy za pomoca tych pompek/odsysaczy (dostalem do kosiarki)

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Uli » 06 cze 2017, 20:44

Odsysaczem wszystkiego nie wyssiesz, lepiej rozgrzać i przechylić, jeżeli nie masz korka spustowego.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

pawelwor
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 11 maja 2017, 22:12
Imię: Pawel

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: pawelwor » 06 cze 2017, 21:16

Również kupiłem GV53TK i jedna rzecz mnie zastanawia. Czy spaliny zawsze będą miały zapach jakby silnik przepalał olej?

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Uli » 06 cze 2017, 21:21

Jak Ci oleju nie ubywa to jest ok...to tylko Trabanty miały fajny zapach spalin. Teraz już tak niema hehe.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

ARSA Stihl

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: ARSA Stihl » 06 cze 2017, 21:28

Pamiętaj, by kosiarkę zawsze dokładnie, wyczyścić po koszeniu, wpływa to mocno na "dobijanie" kosza do pełna, oraz wydłuży żywotność lawety.

pawelwor
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 11 maja 2017, 22:12
Imię: Pawel

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: pawelwor » 06 cze 2017, 23:12

Uli pisze:Jak Ci oleju nie ubywa to jest ok...to tylko Trabanty miały fajny zapach spalin. Teraz już tak niema hehe.


Kosiarka dopiero pierwszy raz używana od kupna, ale czasem jak zawiało to czuć było taki charakterystyczny zapach przepalanego oleju i dlatego pytam, czy mam się tym martwić i reklamować póki nie minął czas na zwrot.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Uli » 07 cze 2017, 15:04

Hehe to zapach nowości jest w takim razie...myślę że nie powinieneś się tym przejmować, to wszystko pod wpływem temperatury jak się przepali będzie ok, kosiarka dopiero się dociera, pamiętaj po pierwszych 5 godzinach pracy wymienić olej w silniku, potem teoretycznie co 25 godzin (raz w roku przed rozpoczęciem sezonu) ja pierwszym razem kosiarką przy dotarciu kosiłem normalnie bez żadnych tam przerw i wolnych obrotów (zresztą ich nie ma, przyciągasz manetkę i obroty na full), oczywiście nie żeby od razu wjeżdżać w wysoką trawę. :D
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

gienek52
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2017, 12:42
Imię: Eugeniusz

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: gienek52 » 12 lip 2017, 16:47

Tak sobie przeglądam ten temat i myślę, że Wy to chyba laikami nie jesteście, bo trochę nie ogarniam, jak czytam. Ja się zdecydowałem za poleceniem kumpla na małą kosiarkę akumulatorową ryobi, bo i ogród mam dość mały. Mam pytanie do Was o przystawkę do mielenia, bo ma taką na wyposażeniu, jak to dokładnie działa i jak często powinno się opróżniać kosz? Intuicja podpowiada mi, że po każdym koszeniu, żeby to nie gniło w środku ani nic. Może zadaje głupie pytania, ale jak sama nazwa wskazuje, temat dla laików :) Dzięki!

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Troku » 12 lip 2017, 17:38

Jeżeli używasz funkcji mielącej to nie zbierasz do kosza, mielenie wykonujemy co 3 dni kosząc niewielkie przyrosty źdźbła trawy.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Uli » 12 lip 2017, 19:04

gienek52 pisze:Tak sobie przeglądam ten temat i myślę, że Wy to chyba laikami nie jesteście, bo trochę nie ogarniam, jak czytam. Ja się zdecydowałem za poleceniem kumpla na małą kosiarkę akumulatorową ryobi, bo i ogród mam dość mały. Mam pytanie do Was o przystawkę do mielenia, bo ma taką na wyposażeniu, jak to dokładnie działa i jak często powinno się opróżniać kosz? Intuicja podpowiada mi, że po każdym koszeniu, żeby to nie gniło w środku ani nic. Może zadaje głupie pytania, ale jak sama nazwa wskazuje, temat dla laików :) Dzięki!


Witaj...a czy możesz podać model tej kosiarki?
Jest tak jak pisze kolega Troku...
Coraz więcej producentów kosiarek oferuję użytkownikom wybór: albo zbieranie trawy do kosza, albo rozdrabnianie ( mulczowanie). Trawa zostaje wtedy drobno i kilkakrotnie zmielona i rozrzucona po powierzchni trawnika. Ważne jest aby tej trawy nie było zbyt dużo i żeby była ona rozrzucona równomiernie. Zmulczowana trawa, szybko się rozkłada stając się nawozem dla naszego trawnika, trawnik należy kosić częściej niż w przypadku gdy trawa jest zbierana do kosza, min. 3 razy w tygodniu, najlepszy efekt uzyskuje się pracując kosiarkami dedykowanymi do mulczowania, podczas koszenia źdźbła należy skracać maksymalnie o jedną trzrcią ich długości, a jeśli podłoże jest suche, a trawnik nie jest nawadniany to o jedną czwartą, w czasie koszenia kosiarka powinna pracować na najwyższych obrotach, należy również dbać o ostrość i stan noża, nóż do takiego zabiegu powinien być odpowiedni, czyli mulczujący, gdyż jego profil i kierunek nadawany cyrkulacji powietrza pod spodem kosiarki umożliwia kilkakrotne przecięcie opadającej trawy, oraz regularnie czyścić obudowę z resztek trawy, należy zmieniać kierunek koszenia – raz skosić trawnik wzdłuż, raz w poprzek, jeśli trawa jest wysoka to należy ją skosić w kilku etapach – zbyt duża ilość trawy nie zostanie „przyjęta” przez trawnik i może go osłabić...
skutkiem właściwie przeprowadzanego mulczowania jest piękny trawnik. Dzięki temu można ograniczyć lub nawet w ogóle nie stosować sztucznych nawozów. Mulczowanie dodatkowo ogranicza proces „filcowania” się trawnika. Dobrze nawożona trawa tworzy gęsto darń, nie pozostawiając miejsca chwastom i mchom. A także jeżeli nie mamy gdzie składować skoszonej trawy, mulczowanie jest rozwiązaniem, gdyż dzięki niemu nie składujemy skoszonej trawy.
Co do przygotowania kosiarki do zabiegu mulczowania, to nie powinno się zakładać kosza, a w miejsce wylolotu skoszonej trawy do kosza, wkładamy właśnie załączoną do zestawu wkładkę ( czyli zatykamy otwór umożliwiający wylot trawy z pod kosiarki), dzięki czemu wir powietrza wytwarzany przez nóż kosiarki unosi skoszoną trawę i jest parokrotnie siekana, w takiej postaci bardzo drobnej opada na trawnik gdzie zamienia się w nawóz.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, 20:35 przez Uli, łącznie zmieniany 1 raz.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Toma » 12 lip 2017, 19:55

Ja jednak jeszcze dodam , że pomimo zalet mulczowania, warto co ktores koszenie, jednak normalnie skosic trawe i ją zebrać.
Za dużo "nawozu" tez nie jest dobre dla trawy, gleby...nie jest wtedy ona w stanie "przerobić" trawiastego nawozu, a wtedy zaczynają się problemy.
Wtedy mamy pełną prawidłową pracę nad trawnikiem. Czyli mulczowanie a co jakis czas normalne koszenie.

gienek52
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2017, 12:42
Imię: Eugeniusz

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: gienek52 » 14 lip 2017, 12:06

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Model, który teraz kupiłem to ryobi RLM36X46L50HI . Ma regulację 20-70 mm. Mam więc rozumieć, że jeśli teraz mam ok. 10 centymentrową trawę, to powinienem ją skosić maksymalnie do 3 centymetrów? Czy byłoby dobrze 2 razy wykosić z tym mulczowaniem a raz bez? I czy to zależy od pogody, np. lepiej nie zostawiać rozdrobnionej trawy jak będzie duży deszcz czy wręcz odwrotnie?

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Uli » 14 lip 2017, 16:12

No kolego z zasady mokrej trawy to w ogóle nie kosimy, gdyż się przykleja do wszystkiego i oblepia nam deck kosiarki, czekamy aż będzie sucho, ewntualnie jak wiatr przewieje, poprostu najlepiej po deszczu czy porannej rosie nie kosić. A resztę dobrze zrozumiałeś, i oczywiście możesz jak najbardziej 2 razy siekać, 1 raz zbierać, zależy od Ciebie. A co do kosza to raczej trzeba czyścić po każdym użyciu, bo trawa zapleśnieje, zasmrodzi się itd. wię czyść, bo potem będziesz miał problem, zresztą kosz czy z materiału czy plastik można umyć pod bieżącą wodą.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Troku » 14 lip 2017, 17:50

gienek52 pisze: Mam więc rozumieć, że jeśli teraz mam ok. 10 centymentrową trawę, to powinienem ją skosić maksymalnie do 3 centymetrów?

Kosisz 1/3 wysokości czyli przy 10m ścinasz tylko 3cm max
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Venom
Stały bywalec
Posty: 83
Rejestracja: 03 mar 2017, 13:00
Imię: Sławek

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Venom » 17 lip 2017, 14:49

Koszę trawnik od wielu lat i dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że sporo robiłem źle. Tak w zasadzie to chyba laikiem nie jestem, ale ta wiedza i tak się przyda :D

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: retronix » 21 lip 2017, 21:42

Jakie elementy czy punkty w kosiarce należy smarować?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowa kosiarka - porady dla laika

Post autor: Troku » 21 lip 2017, 21:46

Zakładajcie nowe tematy koledzy,
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ODPOWIEDZ